SIBA Home Page

SCOTTISH UNDER 35 CUP FINAL

Falkirk Indoor Bowling Club
Sunday 14th April 2019

For Real Time Scoring of the Under 35 Cup Final  - Click Here

TEAM CHAMPIONSHIP FINAL

Stirling Indoor Bowling Club
Sunday 7th April 2019


For Real Time Scoring of the Team Championship Final - Click Here




SCOTTISH KO CUP FINALS

ABBEYVIEW BOWLING CLUB

LADIES KO Cup Final - Saturday 6 April 2019 - Click Here

GENTS KO Cup Final - Saturday 6 April 2019 - Click Here

TAYLOR BOWLS SCOTTISH FINALS 2019

Arbroath and District IBC
Saturday 30th and Sunday 31st March 2019

For Real Time Scoring of the Scottish Finals - Click Here

PARA BOWLS HOME NATIONS 2019

Glasgow Indoor Bowling Club
Friday 22nd to Sunday 24th March 2019

For Real Time Scoring of the Para Bowls Home Nations - Click Here



SCOTTISH SENIOR KO CUP FINAL

Wednesday 20th March 2019
Fintry Indoor Bowling Club

For Real Time Scoring of the Senior KO Cup Final - Click Here


SIBA NATIONAL SENIOR FINALS

Saturday 2nd and Sunday 3rd March 2019
West of Scotland Indoor Bowling Club

For Real Time Scoring of the National Senior Finals - Click Here


The SIBA Selectors have named the team who will represent Scotland at the BIIBC Under 18 International Series from 11th to the 13th October 2019 in Scotland. The team is as follows -


Scotland 1
Singles: Lewis Betts (East Lothian)
Pairs: Melissa Penman (East Lothian) & Lewis Betts
Triples: Aaron Betts (East Lothian), Ross Gouldstone (Prestwick), Rebecca Houston (Prestwick)
Fours: Aaron Betts, Melissa Penman, Ross Gouldstone, Rebecca Houston

Scotland 2
Singles: David Eaton (Blantyre)
Pairs: Sophie McGrouther (Abbeyview) & David Eaton
Triples: Eilidh Weir (Alloa), Greg McLeish (East Kilbride), Danny Stevenson (East Lothian)
Fours: Sophie McGrouther, Eilidh Weir, Greg McLeish, Danny Stevenson

Team Manager: Stewart Anderson (Blantyre)


GREENGAUGE SIBA SCOTTISH

GENTS LEAGUE FINAL

FALKIRK v MIDLOTHIAN
Saturday 23rd February 2019

For Real Time Scoring of the Final - Click Here

SIBA SCOTTISH SENIOR LEAGUE FINAL

ABERDEEN v LANARKSHIRE

Saturday 9th February 2019

For Real Time Scoring of the Final - Click Here


GREENGAUGE SIBA SCOTTISH

LADIES LEAGUE FINAL

MIDLOTHIAN v AUCHINLECK

Saturday 2nd February 2019

For Real Time Scoring of the Final - Click Here

BIIBC / BIWIBC INTERNATIONAL SERIES

Venue: Falcon Indoor Bowls Club, Channels Drive, Springfield, Chelmsford Essex CM3 3FB
Dates: Friday 8th to Saturday 16th March 2019

The SIBA Party will be resident at the Crowne Plaza Resort Colchester - Five Lakes, Colchester Road, Maidon CM9 8HX

 

All payments should be made by the end of February and sent to Treasurer Jim Foster, 147 Old Inverkip Road, Greenock  PA16 9AN

Payments can also be sent electronically to Bank of Scotland, Sort code 80-06-74; Account number 00462673.

Please quote your name in reference box.

Closing Date for Applications Sunday 10 February 2019

Should you require any further information on the International Series in general then please contact Anne Easton, Gordon Woods or Gwyn Jones.

The contact details for each individual is as follows –
Anne Easton                 E-Mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it Phone: 0794 613 9728
Gwyn Jones                  E-Mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it Phone: 0795 228 0245
Gordon Woods              E-Mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it Phone: 0785 119 6592


APPLICATION FORM - See Menu Item Falcon Application Form











SIBA SCOTTISH NATIONAL SINGLES FINALS
MIDLOTHIAN INDOOR BOWLING CLUB
Saturday 5th and Sunday 6th January 2019

For Real Time Scoring please click on the Link Below - Click Here






The SIBA Gents Selectors have named their International Team which will represent Scotland at Falcon IBC from Thursday 14th to Saturday 16th March 2019.

Lead - Ronnie Duncan (Midlothian)                               Lead - Darren Weir (Prestwick)
Second - Graeme Donaldson (Elgin)                             Second - Scott Kennedy (East Lothian)
Third - Derek Oliver (East Lothian)                                Third - Billy Mellors (East Lothian)
Skip - Alex Marshall MBE (East Lothian)                       Skip - Paul Foster MBE (Prestwick)

Lead - Andrew Thomson (Aberdeen)                            Lead - Greg McLaughlin (Blantyre)
Second - Callum Taggart (Paisley)                                Second - Steven Allan (Falkirk)
Third - Robert Grant (Lanarkshire)                                Third - Brian Irvine (Blantyre)
Skip - Colin Walker (Midlothian)                                    Skip - Stewart Anderson (Blantyre)

Lead - Martin McCalley (Falkirk)                                    Lead - Jason Banks (Garioch)
Second - Mark Allison (West Lothian)                           Second - Jim Meikle (Blantyre)
Third - Neil Speirs (West Lothian)                                 Third - Mike Stepney (Elgin)
Skip - Iain McLean (Blantyre)                                        Skip - Darren Burnett (Arbroath)

Reserves - Bryan Cooper (West Lothian), John McCabe Jr (Galleon)

Team Manager - Mark Johnston
Captain - Billy Mellors



The SIBA Lady Selectors have named their International Team who will represent Scotland at Falcon IBC from Friday 8th to Sunday 10th March 2019.

Lead - Dee Hoggan (East Lothian)                                Lead - Claire Walker (Blantyre)
Second - Mhairi Buchanan (Coatbridge)                       Second - Natalie Docherty (Glasgow)
Third - Cecilia Smith (East Fife)                                    Third - Lynn Stein (East Fife)
Skip - Lorraine Craig (Balbardie)                                   Skip - Caroline Brown (Blantyre)

Lead - Emma McIntyre (Paisley)                                   Lead - Lesley Doig (East Fife)
Second - Emma Logan (East Lothian)                          Second - Kim Watt (Stonehaven)
Third - Lorna Cameron (Glasgow)                                Third - Caroline Ruxton (Arbroath)
Skip - Claire Johnston (Auchinleck)                              Skip - Margaret Letham (Blantyre)

Lead - Leanne Furye (Arbroath)                                   Lead - Kimberley Dodds (Falkirk)
Second - Lauren Gregg (Tweedbank)                          Second - Julie Sword (East Fife)
Third - Elizabeth Fraser (Turriff)                                   Third - Sarah Jane Ewing (Headwell)
Skip - Julie Forrest (Teviotdale)                                    Skip - Stacey McDougall (Midlothian)

Reserves - Rebecca Houston (Prestwick), Wendy Purdie (West Lothian)

Team Manager - Jean Sykes
Captain - Caroline Brown




The SIBA Ladies Scottish Under 25 Selectors have named the following team who will represent Scotland at the BIWIBC Under 25 International Series to be hald at Belfast IBC on the 9th and 10th February 2019.
Lead - Sophie McGrouther (Abbeyview)      Lead - Lauren Roddie (Stonehaven)
Second - Stephanie Wallace (Stirling)          Second - Dawn Anderson (Auchinleck)
Third - Heather Garvie (Stonehaven)           Third - Megan Kivlin (East Lothian)
Skip - Rebecca Houston (Prestwick)            Skip - Gemma Forrester (Abbeyview)


Lead - Ellie Borthwick (Midlothian)                Lead - Katie Stevenson (Ardrossan)
Second - Chloe Thomson (Bainfield)             Second - Eilidh Weir (Alloa)
Third - Carrie McLean (Auchinleck)               Third - Kimberley Dodds (Falkirk)
Skip - Rachel Sinclair (West of Scotland)       Skip - Carla Banks (Garioch)

Reserves - Megan Grantham (Midlothian), Karen Magee (West of Scotland)

Team Manager - Vicki Leishman
Captain - Gemma Forrester



The SIBA Gents Scottish Under 25 Selectors have named the following team who will represent Scotland at the BIIBC Under 25 International Series to be held at Aberdeen IBC on the 16th and 17th February 2019.

Lead - Stephen Lowrie (Glasgow)                     Lead - Michael Stevenson (Inverclyde)
Second - Dylan Robertson (Abbeyview)           Second - Kevin McDonald (Elgin)
Third - John Meikle (Blantyre)                           Third - John Orr (East Kilbride)
Skip - Jason Banks (Garioch)                             Skip - Joe Mower (East Lothian)

Lead - Jak Miller (Aberdeen)                              Lead - Bradley Buchan (Fraserburgh)
Second - Andrew Weir (Prestwick)                     Second - Dean Riva (East Lothian)
Third - Greg McLaughlin (Blantyre)                    Third - Keiran Clinton (East Kilbride)
Skip - Connor Milne (Turriff)                               Skip - Darren Weir (Prestwick)

Reserves - Liam McKay (Midlothian) and Liam Nicholson (Tweedbank)

Team Manager - Paul Foster MBE
Team Captain - Connor Milne



The Ladies Singles Playdowns take place at Glasgow Indoor Bowling Club 
on Saturday 27 October and Sunday 28 October

Real Time Scoring - Click Here





The Gents Singles Playdowns take place at Ardrossan Indoor Bowling Club

on Saturday 7 October and Sunday 8 October

Real Time Scoring - Click Here
 
Fixtures 2018-19

VENUES

CALENDAR

GENTS LEAGUE FIXTURES

GENTS NATIONALS

LADIES LEAGUE FIXTURES

LADIES NATIONALS

SENIOR LEAGUE FIXTURES

SENIOR NATIONALS

TEAM KO's Under 18 and Under 21 Singles
CLUB NATIONAL REPRESENTATIVES

9 May - Team Championship date alterations
17 May - Ladies Two Bowl Pairs Garioch Added & Inverclyde Removed

 
 
Latest

Please use Result Sheet on Menu to Submit a Result

 

June 2019
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
No events

Sponsors

 

Search

Club Login


Forgot your password?
HORIZON website powered by Joomla!®