News
SIBA Leagues 2017-18 PDF Print E-mail
Written by Dennis Petire   
Saturday, 25 March 2017 07:42
 
International Series 2017 PDF Print E-mail
Written by Dennis Petire   
Wednesday, 08 March 2017 09:30

INTERNATIONAL SERIES at BELFAST IBC
(Links to Real Time Scoring)
Friday March 10 to Sunday 12 - Ladies
Monday March 13 to Wednesday 15 - Championships
Thursday March 16 to Saturday 18 - Gents

 
Ladies International Squad Day PDF Print E-mail
Written by Dennis Petire   
Monday, 07 November 2016 20:51

SCOTTISH SELECT TO PLAY AGAINST SCOTTISH LEAGUE CHAMPIONS AUCHINLECK

DATE - SUNDAY 13TH NOVEMBER

VENUE – GLASGOW INDOOR

 

PLAYERS TO REPORT BY 11.30 A.M.

 

Emma Logan (East Lothian)                                       Carol Stuart (Turriff)

Kim Watt (Stonehaven)                                              Mhairi Buchanan (Coatbridge)

Yvonne Veitch (East Lothian)                                     Cecilia Smith (East Fife)

Lorna Cameron (Whiteinch)                                       Lorraine Craig (Balbardie)

 

Claire Walker (Blantyre)                                             Kimberley Dodds (Falkirk)

Natalie Docherty (Whiteinch)                                     Julie Sword (East Fife)

Lynn Stein (East Fife)                                                 Lauren McGowan (Fintry)

Caroline Brown (Blantyre)                                          Maureen Morrison (Perth)

 

 

Leanne Furye (Arbroath)                                            Rebecca Houston (Prestwick

Carla Banks (Garioch)                                                Lauren Upton (Tweedbank)

Sarah Ewing (Headwell)                     V                      Jenifer Richardson (West Lothian)

June Marshall (Glasgow)                                            Caroline Ruxton (Arbroath)

 
Awards Dinner 2016 PDF Print E-mail
Written by Dennis Petire   
Tuesday, 28 June 2016 11:02
SIBA AWARDS NIGHT 2016

The event took place at Glasgow Indoor Bowling Club on Saturday 24th September.
The nominations were as follows (in alphabetical order) -

GENTS PLAYER OF THE YEAR
Stewart Anderson (Blantyre)
Darren Burnett (Arbroath) - Winner
John Fleming Jr (Inverclyde)

LADIES PLAYER OF THE YEAR
Lesley Doig (East Fife)
Leanne Furye (Arbroath) - Winner
Margaret Letham (Blantyre)
Claire Walker (Blantyre)

GENTS YOUNG PLAYER OF THE YEAR
John Fleming Jr (Inverclyde) - Winner
Ewan Fallen (East Lothian)
Darren Weir (Prestwick Ambassador)

LADIES YOUNG PLAYER OF THE YEAR
Lesley Doig (East Fife) - Winner
Carrie McLean (Auchinleck)
Claire Walker (Blantyre)

TEAM OF THE YEAR
Auchinleck Ladies League winning team
Blantyre
Gents League winning team
Blantyre
Ladies - British Isles success
Ladies International team  - Winner

PARA BOWLER OF THE YEAR
Garry Brown (Blantyre)
Barbara McMillan (Abbeyview)
Maria Spencer (Abbeyview) - Winneer

OUTSTANDING PERFORMANCE OF THE YEAR
(Selected by Public Vote)

This is the Award which is decided by a public vote and following the first phase of voting the following three candidates were still in the running for the award -

Arbroath Gents Pair of Andy Furye and Colin Smith who claimed the Gents National Pairs title against International opposition.

Lesley Doig who completed the Ladies Singles and Ladies Junior Singles double at the National Finals at Paisley in January. - Winner

West Lothian Four of Bryan Cooper, James Speirs, Thomas Mann and Neil Speirs who won their second British Isles Fours title at Llanelli in March.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 70

Search

Club Login


Forgot your password?
HORIZON website powered by Joomla!®