PDF Print E-mail
EXECUTIVE COMMITTEE
Chairman Julie Sword
President Catherine Shearer Ian Murray
Vice President Gwyn Jones Elizabeth Brown
Elected North Kim Watt
Elected East Julie Sword
Elected West John Thomson
Elected South Douglas Houston
Finance Convenor Kim Watt
Competition Convenor Fraser Ross
International Convenor Gwyn Jones
Development Convenor Ian Murray
Secretariat Anne Easton Gordon Woods
Treasurer James Foster
Competition Secretary Dennis Petrie
FINANCE COMMITTEE
Elected Representative Liz Brown David Watson
Elected Representative Vacancy James Johnston
Elected Representative Julie Sword Vacancy
Elected Representative Kim Watt (Convenor) Arthur Gammack
Treasurer James Foster
COMPETITION COMMITTEE
Elected Representative Jackie Ormiston Donald Robertson
Elected Representative Isobel Laing Terry Ross
Elected Representative Vicki Wilson Fraser Ross (Convenor)
Elected Representative Vacancy Jim Ritchie
Elected Representative Andy McLaughlin
Elected Representative Ian Kerr
Competition Secretary Dennis Petrie
INTERNATIONAL COMMITTEE
BIIBC Representative Eric George
BIWIBC Representative Anne Easton
WIBC Representative Gordon Woods
Gents Selection Convenor John Thomson
Ladies Selection Convenor Elizabeth Brown
Umpiring Representative Alex Rose
Secretary Gordon Woods
Treasurer James Foster
DEVELOPMENT COMMITTEE
North Representative Ian Murray
East Representative Alan Bernard
West Representative John Thomson
South Representative Eric George
Gents Coaching Representative Gordon Woods
Ladies Coaching Representative To be Appointed
Publicity Officer To be Appointed
Secretary Gordon Woods
Treasurer James Foster
GENTS SELECTION COMMITTEE
Elected Representative John Thomson (Convenor)
Elected Representative Alan Bernard
Elected Representative Gwyn Jones
Elected Representative Ian Murray
Elected Representative Colin Russell
Team Manager Gordon Neil
LADIES SELECTION COMMITTEE
Elected Representative Elizabeth Brown
Elected Representative Doreen Petrie
Elected Representative Catherine Jones
Elected Representative Jackie Ormiston
Team Manager Jean Sykes
DELEGATES TO OTHER ORGANISATIONS
World Indoor Bowls Council
Anne Easton and Gordon Woods
Angie Dickson and Thomas P Winter
British Isles Indoor Bowls Council
Eric George,
Arthur Gammack and Gordon Woods
British Isles Women's Indoor Bowls Council
Anne Easton and Gordon Woods
Coaching Development Group
Gordon Woods


Scottish Bowls Umpiring Committee
Ron McArthur, Arthur Gannock
Jean Quigley and Alex Rose
Scottish Sports Association
Executive Chairperson. Anne Easton and
Gordon Woods
 

Search

Club Login


Forgot your password?
HORIZON website powered by Joomla!®